موفقیت فضایی ایران٬ موفقیت محور مقاومت در برابر حاکمیت غرب را به دنبال دارد

 

رئيس مركز استراتژيك تحقيقات و پژوهش‌هاي عربي؛
موفقیت فضایی ایران٬ موفقیت محور مقاومت در برابر حاکمیت غرب را به دنبال دارد

  موفقیت‌های فضایی ایران که در این اواخر شاهد نمونه‌‌ای از آن بودیم، نه تنها پیشرفت ایران را به دنبال دارد که بازتاب‌های مثبت آن بر محور مقاومت انکارناپذیر بوده و آن را بیش از پیش در منطقه قدرتمند خواهد ساخت.
«غالب قندیل» رئيس مركز استراتژيك تحقيقات و پژوهش‌هاي عربي  و تحلیل گر مسائل خاورمیانه در تحلیلی خبری به موفقیت اخیر ایران در ارسال موجود زنده به فضا توسط ایران پرداخت  و آن را در راستای تقویت محور مقاومت عنوان کرد.

قندیل در این تحلیل که توسط خبرگزاری الشرق الجدید منتشر شده است٬ می نویسد:

چندی پیش ایران دستیابی به یکی از موفقیت‌های بزرگ علمی و تکنولوژیکی خود که شایسته است، از آن به عنوان یک موفقیت تاریخی یاد شود، را اعلام کرد و موفق به ارسال موجود زنده (میمون) به فضا شد که باید آن را گامی مهم جهت اثبات توانمندی‌های ایران در حوزه‌های تکنولوژی و تحقیقات فضایی و ساخت موشک‌های دور برد برشمرد.

این موفقیت جدید ایران به این معناست که دانشمندان ایرانی دارای تکنولوژی و دانش کشف و تسخیر فضا در حوزه ارتباطات و ساخت موشک‌ها و شبکه‌های هدایت و راهبری و کنترل از راه دور حتی در فضا هستند.

بنابراین این توانمندی‌ها را باید انقلابی در حوزه صنعت ایران شمرد که به دنبال خود موفقیت‌های دیگری را دارد. همانطور که پیشتر شاهد بودیم، ایران در این حوزه موفق به ارسال ماهواره‌های تحقیقاتی و ارتباطی و پخش تلویزیونی و بررسی اوضاع آب و هوایی به فضا شد.

به همین دلیل این موفقیت‌ها تاکید می‌کند که ایران در راه پای گذاشتن به جمع کشورهای پیشرفته جهان در حوزه علوم و تکنولوژی و صنایع پیشرفته و مدرن در علوم ارتباطات و فضا و ماهواره‌ها و موشک‌هاست و این به معنای دستیابی ایران به ابزارهای رشد، پیشرفت اقتصادی ، علمی و تکنولوژیکی بیشتر است.

از سوی دیگر این موفقیت‌ها رهاورد تلاش و زحمات دانشمندان و پژوهشگرانی است که در ارتش ایران مشغول فعالیت هستند و دربردارنده ده‌ها هزار کارشناس و متخصصی است که تحقیقات نظری و عملی خود را در شرایطی به اجرا گذاشتند که کشور آنها حدود 33 سال است در محاصره و تحریم شدید به سرمی‌برد.

افزودن براینکه ارزش این تحقیقات و پژوهش‌ها چه در حوزه هسته‌ای یا پزشکی یا حوزه‌های ارتباطات و صنایع پیشرفته تکنولوژیکی و دفاعی در این است که محققان و پژوهشگران ایرانی با غلبه بر محاصره و تحریم و با تکیه بر توانمندی‌ها و مهارت‌های صرفا ایرانی دست به آن زدند و این به رشد و نمو بخش‌های صنعت و تکنولوژی مدرن در ایران کمک بسیاری می‌کند.

در این بین غرب در تحریم‌های اعمال شده خود بر ایران بیش از هر چیز بر بعد نظامی و به خصوص ابعاد دفاعی تکیه می‌کند، در حالی‌که ایران نشان داده در این حوزه دارای تفوق و پیشرفت بسیاری در تمام انواع تسلیحات نظامی چه موشکی و چه دفاع دریایی و هوایی است و نمود برجسته و عیان این پیشرفت و تفوق را باید در حوزه جنگ‌های سایبری یا همان الکترونیکی مشاهده کرد که طی آن دانشمندان و کارشناسان ایرانی موفق شدند، هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را بدون وارد آمدن کوچکترین خللی به سیستم‌های آن بر زمین نشانده و اطلاعات موجود در آن را استخراج کنند که این امر بیانگر توانایی کارشناسان ایرانی در حوزه گشایش رمزها و کدها جهت ورود به اتاق‌های فرماندهی و راهبری ستاد مشترک ارتش آمریکا و هدایت و کنترل اینگونه هواپیماهاست، به خصوص آنکه آمریکایی‌ها استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین را یکی از پایه‌ها و ارکان مهم استراتژی نظامی مدرن و پیشرفته خود می‌دانند.

این درحالی است که باید توجه داشت حوزه‌های علمی، صنعتی و پزشکی که در تکنولوژی‌ هسته‌ای کاربرد دارد، توانمندی‌ها‌ و انگیزه‌های بسیاری برای انقلاب صنعتی ایجاد می‌کند که ایران در تلاش جهت دستیابی به آن است و این صرف نظر از اینکه موجب می‌شود، ایرانی‌ها به چرخه سوخت هسته‌ای در تولید برق دست یابند، اجازه می‌دهد که از تکنولوژی‌ هسته‌ای در حوزه‌های دیگر صنایع از جمله معادن نیز استفاده کند، به خصوص آنکه ایران کشوری سرشار و غنی از معادن آهن و فولاد است و این می‌تواند، نوید دهنده پیشرفت ایران در این حوزه در آینده‌ای نه چندان دور نیز باشد.

به همین دلیل است که توانمندی‌های صنعتی و تکنولوژی مستقل ایرانی از جمله حوزه‌هایی است که در حملات غرب و آمریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران هدف قرار گرفته و ایران نشان داده با وجود تمام تحریم‌ها و محاصره‌های اعمال شده علیه آن توانسته در این حوزه به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یابد و این به معنای تبدیل شدن این کشور به یکی از قطب‌های جدید در منطقه و جهان در دو بعد اقتصادی و سیاسی است.

اما آنچه اهمیت این پیشرفت‌ها و موفقیت‌ها را دو چندان می‌کند، آن است که موفقیت ایران در این حوزه‌ها موفقیت محور مقاومت در برابر حاکمیت غرب و آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه را به دنبال دارد.