دوره کارشناسی ناپیوسته علمی- کاربردی مهندسی فناوری اطلاعات گرایش تجارت الکترونیکی

 

مقدمه:
در عصر حاضر فناوری اطلاعات، یکی از عمده ترین محورهای تحول و توسعه در دنیا محسوب می شود، امروزه دستاوردهای ناشی از فناوری اطلاعات چنان با زندگی مردم تلفیق شده است که بروز مشکلات جزئی در این حوزه موجب اختلال در جامعه و حتی رفاه و آسایش مردم می شود. از این رو بسیاری از کشورها جهت توسعه بهره گیری از فناوری اطلاعات دست به اقدامات خرد و کلانی زده اند که آموزش آکادمیک فناوری اطلاعات یکی از این موارد است.

تعریف و هدف :
دوره کارشناسی ناپیوسته علمی- کاربردی مهندسی فناوری اطلاعات به روش پودمانی دورهای است که ضمن ایجاد آمادگی و زمینه سازی لازم علمی، حاوی آموزش بهره گیری از ابزارهای فناوری اطلاعات به گونهای موثر و کاربردی در حوزههای مختلف طراحی و برنامه سازی تحت وب، تجارت الکترونیکی، امنیت اطلاعات و . . . می باشد. این دوره دانش آموختگانی را تربیت می کند که با کسب مجموعه ای از علوم نظری و مهارت های عملی فناوری اطلاعات، بتوانند مسئولیت های موجود در خصوص طراحی، عملیاتی سازی، پشتیبانی و بهره برداری مناسب از سیستمهای سخت افزاری و نرم افزاری و نیز جمع آوری، ذخیره سازی، سازمان دهی، بازیابی، انتقال و پردازش اطلاعات را در حوزه های مختلف کاری با تصدی مشاغل و مسئولیتهای مرتبط ایفا نمایند.

ضرورت و اهمیت :
حجم عظیم اطلاعات و نقش اساسی آن در کیفیت مدیریت و اداره امور، همچنین نقش فناوری اطلاعات در کیفیت جمع آوری و سازماندهی اطلاعات و نیز نشر و انتقال سریع آن موجب گسترش روزافزون و به کارگیری این فناوری در زمینه های مختلف کاری و مشاغل گوناگون از قبیل حوزه اطلاع رسانی، تجارت الکترونیکی، آموزش از راه دور و . . . گردیده است. توسه و ارتقای فناوری اطلاعات و تلفیق آن با مباحث شبکه های اطلاعاتی و همچنین مدیریت، محوری نوین به نام مهندسی فناوری اطلاعات را شکل داده که اکنون به عنوان یکی از محورهای مهم راهبردی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه مطرح می باشد. با توجه به نقش اساسی و مهم فناوری اطلاعات در بخش های زیربنایی اقتصاد کشور و تدوین برنامه های توسعه اقتصادی، بیش از هر چیز نیاز به تربیت کارشناسانی است که همزمان دارای دانش فنی و توانایی های علمی و عملی در این حوزه باشند.

نقش و توانایی فارغ التحصیلان به ترتیب اولویت :
توانایی تجزیه و تحلیل مسائل در حوزه فناوری اطلاعات
توانایی راهبری و مدیریت پروژه های فناوری اطلاعات
توانایی امکان سنجی و به کارگیری فناوری اطلاعات در سازمان ها
توانایی برنامه سازی تحت وب مبتنی بر بانک های اطلاعاتی
توانایی طراحی صفحات وب و بروز رسانی و تولید محتوا
توانایی طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی سیستم های تجارت الکترونیکی و بانکداری الکترونیکی
توانایی مدیریت کسب و کار الکترونیکی و بستر سازی ارائه خدمات الکترونیکی
توانایی تجزیه و تحلیل و معماری امنیت در حوزه فناوری اطلاعات
توانایی امن سازی، نگهداری و پشتیبانی سیستم های اطلاعاتی و شبکه
توانایی ارائه خدمات رایانه ای، اداره مراکز و پایگاه های اطلاعاتی و اطلاع رسانی

مشاغل قابل احراز :
کارشناس فناوری اطلاعات
طراح و برنامه ساز سیستم های اطلاعاتی
طراحی و برنامه ساز تحت وب
کارشناس امنیت اطلاعات
طراح و پیاده ساز سیستم های تجارت الکترونیکی
کارشناس پشتیبانی و نگهداری سیستم ها

 

سر فصل رشته:

کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات گرایش تجارت الکترونیکی - پوودمانی.